Loading...

Toz ve Granül ürünlerin soğutulması, birçok kimyasal proseste ortak bir süreçtir. Son ürünlerin depolama veya paketleme öncesinde kekleşme gibi sorunların önüne geçebilmek için soğutulması gerekmektedir. 

Plakalı Soğutucular, döner tambur ve akışkan yataklı soğutucuların yerine özellikle kimya ve gübre endüstrilerinde enerji verimliliği sebebi ile geniş uygulama alanına sahiptirler. Plakalı Soğutucu ısı eşanjörü teknolojisinin temeli, bir lazer kaynaklı plakalı ısı eşanjörü seti boyunca hareket eden ürünün yerçekimi akışına göre hareket etmesi prensibine dayanmaktadır.

Toz ve Granül ürünlerin soğutulmasına yönelik en yaygın yaklaşım, önceden şartlandırılmış  ve soğutulmuş havayı ürün ile doğrudan temas halinde tutmaktır. Bu yöntem proses açısından büyük enerji maliyetleri ve emisyon problemlerine sebep olmaktadır.

Plakalı tip Soğutucu teknolojisinde ürün soğutma suyu kullanarak dolaylı olarak soğutulmaktır. Dolaylı soğutma teknolojisinde soğutulmuş su, gerekli soğutmayı elde etmek için yeterli debide ürün plakalar arasından geçerken, dikey olarak konumlandırılmış içi boş paslanmaz çelik plaka seti içerisinden pompalanmaktadır. Su, daha yüksek termal verimlilik için ürün akışına ters akışta verilmektedir. 

Avantajları:

  • %80'e kadar daha az enerji kullaımı
  • Sıfır emisyon, toz, tehlikeli gaz ve koku
  • Yüksek ürün kalitesi
  • Sabit son ürün sıcaklığı
  • Kompakt ve modüler tasarım
  • Azaltılmış ilk yatırım kurulum maliyeti

Aranacak kelimeyi yazın ve ENTER tuşuna basın